Archos może pochwalić się szeroką gamą modeli smartfonów. Wśród nich znajduje się testowany przeze mnie model Diamond Gamma. Smartfon posiada 3 GB pamięci operacyjnej i 32 GB pamięci na dane. Ekran ma 5,5 cala i posiada rozdzielczość 720x1280px. Zapraszam do testu.
Specyfikacja
- CPU : Snapdragon S435, ośmiordzeniowy (4×1.4GHz & 4×1.1GHz A53)
- GPU : Adreno 505
- RAM : 3 GB
- Pamięć wewnętrzna : 32 GB
- Slot kart microSD : do 128GB
- Ekran : 720 x 1280 px (5,5″) 267 ppi IPS TFT
- System : Android 7.1 + Nubia 5.o
- SIM : 1x nano SIM + 1x nano SIM lub 1x nano SIM + microSD card
- GSM / GPRS / EDGE : 850, 900, 1800, 1900 MHz
- 3G / WCDMA : 900, 2100
- LTE : 800, 1800, 2100, 2600 MHz
- Bluetooth : 4.2
- GPS : tak
- FM Radio : tak
- Aparat : 13 MP AF f/2.2 + LED
- Przedni aparat : 5 MP
- Filmy: 1080p
- Bateria : 3000 mAh
- Wymiary: 155,73 x 76,70 x 7,90 mm
- Waga: 148 g
Zawartość zestawu
- Archos Diamond Gamma
- Ładowarka USB
- Przewód USB/microUSB
- Słuchawki douszne
- Klucz do kieszeni kart SIM
- Instrukcja obsługi
- Karta gwarancyjna
Archos Diamond Gamma został bardzo dobrze wykonany. Ekran pokryty jest szkłem 2,5D. Smartfon jest cały czarny, obudowa wykonana została z aluminium. Telefon prezentuje się dobrze, chociaż ma spore rozmiary.
Na przednim panelu nad ekranem znajduje się czujnik światła, głośnik rozmów, dioda powiadomień i obiektyw przedniego aparatu. Pod ekranem znajdziemy trzy przyciski sterujące, niestety nie są podświetlane, oznaczone zostały czerwonym kolorem. Środkowy przycisk umieszczony został na czytniku linii papilarnych, który jest lekko wgłębiony.
Od góry obudowy znajduje się gniazdo słuchawkowe.
Od spodu gniazdo microUSB, oraz maskownica głośnika głównego.
Z prawej strony umieszczony został przycisk ON/OFF, oraz otwierana kluczykiem kieszeń na karty nano SIM, bądź microSD.
Z lewej strony znajdują się przyciski regulacji głośności.
Tylny panel nie jest otwierany, znajdziemy na nim główny aparat otoczony czerwoną obwódką, oraz diodę LED.
Smartfon jest solidny, perfekcyjnie wykonany, nic nie trzeszczy, nie ugina się. Wszystkie elementy zostały bardzo dobrze spasowane. Pomimo metalowej obudowy waży tylko 148 gram.
Ekran Archosa Diamond Gamma wykonany został w technologii IPS i posiada rozdzielczość 720 x 1280 px. Ma bardzo dobrą jakość, kolory są żywe, przyjemne dla oka. Ekran jest jasny i pozwala na obsługę smartfona w pełnym słońcu. Ponieważ smartfon wyposażony jest w czujnik światła, to jasność może być ustawiana automatycznie, dostosowując się do otoczenia. Dodatkowo możemy regulować odcień i nasycenie, dzięki czemu każdy może spersonalizować wyświetlane na ekranie kolory. Ekran reaguje szybko i precyzyjnie na dotyk.
Archos Diamond Gamma wyposażony został w ośmiordzeniowy procesor Snapdragon S435 (4×1.4GHz & 4×1.1GHz A53) z układem graficznym Adreno 505. Do dyspozycji mamy 3 GB pamięci operacyjnej i 32 GB pamięci wewnętrznej.
W takiej konfiguracji w programie AnTuTu Benchmark v6.2.7 Archos uzyskał 43822 punkty. To dobry wynik, który gwarantuje płynne działanie gier i aplikacji.
Smartfon działa pod kontrolą Androida 7.1 z nakładką Nubia 5.o. Podczas testów system działał bezawaryjnie i stabilnie. Nie zdarzają mu się także przycięcia i spowolnienia. Wszystko działa szybko i płynnie. Do dyspozycji użytkownika oddanych zostało kilka ciekawych funkcji. Jedną z nich jest możliwość włączenia aktywnych krawędzi ekranu.
Dzięki nim możemy przesuwając po krawędzi ekranu bądź też klikając w nią uzyskać różne efekty: przełączyć aplikację, uruchomić aplikację, przyspieszyć telefon, dostosować jasność ekranu, oraz przejść szybko do tyłu. Funkcja jest sporym ułatwieniem, wystarczy się do niej przyzwyczaić. Kolejną przydatną funkcjonalnością jest możliwość dzielenia ekranu, dzięki temu możemy np. oglądać film i jednocześnie pisać smsy, czy przeglądać internet. Do dyspozycji mamy także super zrzut ekranu, który w odróżnieniu od tradycyjnego zrzutu nie zapisuje pojedynczego screena, a cały film (2 lub 10 minutowy).
Na uwagę zasługuje też możliwość przełączania funkcji dolnych przycisków, dzięki czemu przycisk powrót i opcje można zamieniać miejscami, możemy więc mieć powrót po lewej bądź po prawej stronie.
Archos Diamond Gamma posiada czytnik linii papilarnych. Jest dokładny, działa błyskawicznie i znacznie ułatwia zabezpieczanie naszego smartfona przed niepowołanym dostępem. Maksymalnie można dodać 5 wzorów odcisków palców. Jeśli odblokowanie odciskiem z jakiegoś powodu byłoby niemożliwe, pozostaje alternatywna możliwość odblokowania smartfona wzorem, który ustawiamy w trakcie konfiguracji zabezpieczeń.
Podczas rozmów Archos Diamond Gamma sprawdzał się bardzo dobrze. Głośnik rozmów jest głośny, dzięki czemu nawet w hałaśliwym otoczeniu nie ma problemu ze słyszeniem i rozumieniem rozmówcy. Mikrofon dobrze zbiera nasz głos, żaden z moich rozmówców nie narzekał na jakość rozmów. Głośnik główny daje głośny i czysty dźwięk. Jego jakość jest niezła jednak wyraźnie brakuje niskich tonów, próżno doszukiwać się basu, dźwięk jest płaski. Do słuchania muzyki polecam wyposażyć się w głośnik przenośny.
Wyjście słuchawkowe zapewnia bardzo dobrej jakości dźwięk, którym możemy cieszyć się od razu, ponieważ producent dodaje w zestawie douszne słuchawki. Sporym zaskoczeniem była bardzo dobra jakość dźwięku jaką oferują. Dźwięk jest mocny, czysty i brzmi dobrze. Słychać basy i wyraźny środek, wysokie tony są poprawne. Wśród „zestawowych” słuchawek plasują się w czołówce.
Smartfon wyposażony jest w moduł bluetooth w wersji 4.2. Podczas testów łączyłem się z różnymi urządzeniami i nie napotkałem na żadne problemy. Szybko znajduje urządzenia, paruje się z nimi i łączy. Współpracował między innymi z Creative iRoar, Creative T30, MiVue Drive 55 LM, Creative Muvo 2, Divoom Voombox.
Przedni aparat Archosa Diamond Gamma posiada matrycę o rozdzielczości 5 Mpx. Zarówno ostrzenie jak i wykonanie zdjęcia odbywa się szybko. Efekty przy dobrym świetle są bardzo dobre i amatorzy selfie będą zadowoleni. Sytuacja pogarsza się gdy brakuje światła, czyli o zmroku, wieczorem, czy w ciemnych pomieszczeniach. Ostrzenie jest wtedy spowolnione, a na zdjęciu generowany jest spory szum.
Główny aparat posiada matrycę o rozdzielczości 13 Mpx i jasny obiektyw z przesłoną f/2.2. Aparat ostrzy błyskawicznie (0,2s) i jest gotów do robienia zdjęć. Samo zdjęcie także robione jest bardzo szybko, dzięki czemu możemy uchwycić to co chcemy bez strachu, że obiekt oddali się zanim aparat wykona zdjęcie. Jakość jest bardzo dobra. Gdy zaczyna brakować światła, pojawiają się szumy, jednak ich ilość robi się duża dopiero gdy warunki są już bardzo trudne. Na szczęście aparat wyposażono w stabilizację obrazu, która znacznie ogranicza ilość zruszonych ujęć. Do dyspozycji użytkownika jest także dioda LED, która może być pomocna gdy trzeba doświetlić ujęcie. W oprogramowaniu aparatu znajdziemy wiele ustawień i filtrów, które pozwalają na kreatywną zabawę podczas fotografowania.
Poniżej przykładowe zdjęcia.
Poza zdjęciami możemy kręcić także filmy w jakości Full HD. Główny aparat umożliwia wykonywanie filmów w trybie „wolne tempo” (czyli slow motion). Przykładowe nagranie poniżej.
Archosa Diamond Gamma wyposażono w baterię o pojemności 3000 mAh. Przy normalnym korzystaniu wytrzymuje do trzech dni. Trzeba bardzo intensywnie korzystać z urządzenia, żeby ładować je codziennie. Osoby które rzadziej korzystają ze smartfona mogą ładować urządzenie nawet raz na 5 dni. Biorąc pod uwagę wielkość wyświetlacza to bardzo dobre wyniki. W zestawie dołączona jest ładowarka o prądzie wyjściowym 1,5A. Naładowanie smartfona do pełna trwa trochę ponad dwie godziny.
Podsumowanie
Archos Diamond Gamma to bardzo udany smartfon. Łączy w sobie optymalną wydajność i długi czas działania na jednym ładowaniu. Wyposażony został w bardzo dobry aparat i solidną obudowę. System działa stabilnie, a nakładka Nubia 5.0 działa szybko i jest funkcjonalna. Pewien niedosyt pozostawia główny głośnik, jednak nie jest on tak ważny. Cena urządzenia na stronie producenta to 199 euro. Nie jest więc niska, może to odstraszyć potencjalnych klientów, gdyż konkurencja w tym przedziale cenowym jest bardzo duża. Tym którzy zdecydują się na zakup należy pogratulować nabycia całkiem fajnego smartfona.
Cena
Od 829 zł
Nasza ocena
Sprzęt do testów dostarczył